Sezon burzowy w Polsce

W Polsce burze mogą występować przez cały rok, jednak najczęściej pojawiają się od kwietnia do października. Najwięcej burz przypada na okres pomiędzy majem, a sierpniem. Statycznie najwięcej burz jest w czerwcu oraz w lipcu. Liczba dni, które obserwuję się z burzami to około 150 dni w roku. Jedną z najsilniejszych burz w historii Polski miała miejsce 11 sierpnia 2017 roku. W tym dniu przemieścił aktywny system burzowy ze strukturą Bow echo. Porywy wiatry osiągały wartości 100-150 km/h.

O jakiej porze roku jest są burze?

W Polsce największa aktywność burz przypada na miesiąca maj, czerwiec, lipiec, sierpień. W tym okresie występuje nawet 80% dni burzowych, jeżeli bierzemy pod uwagę całą powierzchnię kraju.

W którym miesiącu jest najwięcej burz?

Sezon burzowy w Polsce oficjalnie rozpoczyna się w kwietniu i kończy się we wrześniu. Podczas tego okresu występuje duża liczba zjawisk burzowych, które powodują poważne zniszczenia a nawet doprowadzają do ofiar śmiertelnych. Z każdym rokiem burze w Polsce występują coraz częściej, co powoduje powstawanie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Ile dni burzowych w Polsce?

Na podstawie obserwacji, przyjęto, iż nad Polską występuje 25 dni burzowych w ciągu roku na terenach południowo-zachodniej Polski oraz 20 dni burzowych w pozostałej części Polski.

Jak długo może trwać burza?

Średni czas trwania zjawiska pogodowego burzy nie przekracza zazwyczaj 30 min, jeżeli burza powstała na pojedynczej chmurze. Taki rodzaj chmury nazywana jest „komórką burzową”. Komórki burzowe powstają w letnie gorące i wilgotne dni. Burze wówczas są gwałtowne, ale krótkotrwałe.

Dodaj komentarz