Ciśnienie atmosferyczne dzisiajJakie jest ciśnienie atmosferyczne dzisiaj? Sprawdź aktualne ciśnienie atmosferyczne na powyższej mapce. Klasyczny pomiar ciśnienia dokonywany jest za pomocą barometru.

Jak sprawdzać ciśnienie atmosferyczne?

Ciśnienie sprawdzamy przybliżając lub oddalając mapę z widokiem na miejsce naszego pobytu. Powiększenia lub zmniejszenia mapki dokonujemy za pomocą myszki lub za pomocą nawigacji w prawym górnym roku. Windy jest jedną z najbardziej wiarygodnych stron dostarczających dane na temat ciśnienia atmosferycznego. Mapka w czytelny sposób pokazuje przepływy powietrza i różnicę ciśnienia na poszczególnych obszarach Europy.

Co to jest ciśnienie atmosferyczne?

Pamiętajmy, że powietrze jest gazem, która jest przyciągana do ziemi jak inne przedmioty. Ciśnienie atmosferyczne jest to wartość siły, z jaka powietrze naciska na Ziemię lub inną planetę. W górach ciśnienie jest niższe, a w regionach nizinnych zdecydowanie wyższe.

Ciśnienie dzisiaj a samopoczucie?

Ciśnienie bardzo często wpływa na nasz nastrój. Meteopaci to osoby wrażliwe na zmiany pogody, reagują zdecydowanie mocniej na nagłe zmiany ciśnienia lub pogody. Sposobem na poprawienie samopoczucia z powodu ciśnienia atmosferycznego może być kawa lub szklanka dobrego alkoholu. Nie zawsze to jednak pomaga. Ciekawym sposobem na radzenie sobie z wrażliwością na zmiany ciśnienia jest aromaterapia. Aromatoterapia wykorzystuje olejki eteryczne i substancje zapachowe do poprawiania nastroju i zdrowia. Jeśli żaden z sposobów nam nie pomaga to powinniśmy sięgnąć po środki przeciwbólowe.

Wysokie ciśnienie atmosferyczne

Wysokie ciśnienie atmosferyczne to zwykle słoneczna i wyżowa pogoda. Obszary wyżu barycznego mogą rozchodzić się na wiele tysięcy kilometrów. Masa powietrza obszarów wysokiego ciśnienia w kolumnie ciągnie się od powierzchni do krawędzi naszej atmosfery. Ciśnienie może zmieniać się pod wpływ różnych zjawisk pogodowych. Rekordowe ciśnienie 1054 hPa w Polsce zarejestrowano 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Najwyższej ciśnienie na świecie w wysokości 1086 hPa zanotowano 19 grudnia 2001 roku w Mongolii  w miejscowości Tosontsengel

Niskie ciśnienie atmosferyczne

Obszary niżu barycznego posiadają mniejszą masę powietrza względem wyżu. Obszary niskiego ciśnienia charakteryzują się spiralnym i głęboki wynurzeniem powietrza, która schładza się w wyniku wzrostu wysokości. Najniższe ciśnienia (965,2 hPa) zanotowano 26 lutego 1989 roku w Szczecinie oraz Łodzi. Natomiast najniższe ciśnienie atmosferyczne to 870 hPa, zaobserwowano 12 października 1979 roku na Północnym Pacyfiku w wyniku przejścia tajfunu Tip.

Pomiar ciśnienia atmosferycznego

Ciśnienie atmosferyczne dzisiaj

Barometr cieczowy (rtęciowy) – pierwszy barometr tego typu zbudował włoski fizyk Torricelli w 1643 roku. Do pomiaru ciśnienia używa się cieczy o znacznej gęstości zawartej w pionowej rurce. Wysokość rtęci zmienia się jednocześnie z masami powietrza. Znaczna ilość powietrza w barometrze powoduje podnoszenie się rtęci.

Barometr sprężynowy (aneroid) – jego głównym elementem jest puszka membranowa (puszka Vidiego). W puszce panuje zmniejszone ciśnienie, której odkształcenia w wyniku zmienności ciśnienia są przekazywane na wskazówkę. Barometr określa ciśnienie atmosferyczne przez zwiększanie i zmniejszanie się małej metalowej komory.

Jakie jest ciśnienie dzisiaj?

Jednostką ciśnienia atmosferycznego jest hektopaskal (hPa). Normalne ciśnienie wynosi 1013,25 hPa.

Na naszej stronie sprawdzisz ciśnienie atmosferyczne w miastach:

Bydgoszcz – Białystok – Gdańsk – Gdynia – Kraków – Katowice – Kielce – Lublin – Łódź – Poznań  – Rzeszów – Szczecin – Olsztyn – Warszawa – Wrocław

Aktualizacja danych:

23 lipca, 2024