Czy podczas burzy należy wyłączyć telefon?

Podczas występowania burzy istnieje kilka głównych zasad bezpieczeństwa na przykład: nie chowanie się pod drzewami czy odłączanie urządzeń elektrycznych z gniazdka. Istnieją również różne mity, według jednego z nich telefony komórkowe zwiększają prawdopodobieństwo uderzenia piorunów. Sprawdźmy co na ten temat uważają eksperci.

Polski Komitet Ochrony Odgromowej informuje, że używanie telefonów oraz innych urządzeń elektronicznych nie zwiększa ryzyka uderzenia piorunem. Stowarzyszenie wręcz przeciwnie zachęca do posiada przy sobie telefonu, tak aby można było szybko wezwać służby ratunkowe.

Członkowie stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz informują, że rozmawianie przez telefon w czasie burzy jest bezpieczne, należy jednak pamiętać, że wszelakie przewodniki, które mają kontakt z ciałem podczas burzy np. telefon komórkowy, słuchawki, monety mogą powodować dodatkowe oparzenia skóry człowieka. Nie są jednak przyczyną przyciągania wyładowań atmosferycznych.

Naukowcy z Stanford University podkreślają w swoich publikacjach, że szanse na to, że telefon komórkowy zostanie uderzony piorunem są bardzo niskie. Przekonywanie, że błyskawice podążają za falami radiowymi jest całkowicie nieprawdziwe.

Najlepiej po prostu zachowywać się zdroworozsądkowo. W czasie burzy szukajmy odpowiedniego schronienia i nie znajdujmy w najwyższym punkcie okolicy. Telefon komórkowy nie ma tutaj nic do rzeczy, a daje nam możliwości wezwania pomocy w razie potrzeby.

Dodaj komentarz