Jaka jest długość dnia i nocy w Polsce?

Ile wynosi długość dnia w Polsce? Jak obliczyć długość dnia? Długość dnia w Polsce zmienia się cały czas. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się jaka będzie długość dnia lub nocy w najbliższym czasie.

Długość dnia związana jest z nachyleniem osi obrotu Ziemi w zależności do płaszczyzny jej ruchu dookoła Słońca. Długość dnia w wybranym miejscu na Ziemi jest warunkowana od deklinacji Słońca. Położenie słońca zmienia się z porą roku oraz szerokością geograficzną miejsca obserwacji. Na długość dnia wpływają ponadto zmiany prędkości Ziemi.

Oświetlenie Ziemi w czasie przesilenia zimowego
Oświetlenie Ziemi przez promienie słoneczne w dniu przesilenia zimowego

Dzień astronomiczny

Dzień astronomiczny to pora doby, gdy Słońce jest ponad horyzontem. Wysokość astronomiczna ponad horyzontem jest podawana w stopniach. Za początek lub koniec dnia uznaje się czas, gdy środek tarczy słonecznej zrównuje się z linią horyzontu.

Dzień astronomiczny polarny występuje, gdy Słońce przez co najmniej 24 godziny nie zachodzi, a tylko krąży nad horyzontem. Tego typu zjawisko występuje tylko w obrębie koła podbiegunowego. W miejscu dokonywania obserwacji dzień polarny może trwać kilka miesięcy.

Długość dnia w Warszawie

Długość dnia i nocy jest różna w zależności od położenia miasta. Na podstawie dokładnych wyliczeń możemy sprawdzić długość dnia w Warszawie. Poniższa tabela przedstawia uśrednioną długość dnia dla każdego miesiąca w roku.

Najdłuższy dzień w roku – przesilenie letnie

Najdłuższy dzień w roku inaczej nazywany jest przesileniem letnim lub astronomiczny początkiem lata. W 2021 roku wypada 21 czerwca. Podczas przesilenia letniego Słońce wzejdzie o godzinie 4:14, a zajdzie po godzinie 21:00. Ile trwa najdłuższy dzień w roku 2021? Najdłuższy dzień w roku będzie trwał 16 godzin i 46 minut. Podczas najkrótszej nocy w roku Słowianie obchodzili Noc Kupały. Uroczystości związane z Nocą Kupały miały zapewnić zdrowie i urodzaj na nadchodzący czas.

Najkrótszy dzień w roku – przesilenie zimowe

Najkrótszy dzień w roku 2021 wypada 21 grudnia. Jest to początek astronomicznej zimy ponieważ Słońce panuje nad zenitem na zwrotniku Koziorożca. Ile trwa najkrótszy dzień w 2021 roku? Dzień będzie trwał 7 godzin i 43 minuty.

Oświetlenie Ziemi 21 marca i 22 czerwca

W zależności od pory roku Słońce pod innym kątem oświetla naszą Planetę. Dwa poniższe rysunki prezentują w jaki sposób Słońce oświetla Ziemię 21 marca i 22 czerwca.

Oświetlenie Ziemi 21 marca
Oświetlenie Ziemi 22 czerwca

Objawy przesilenia zimowego. Jak radzić sobie z przesileniem zimowym?

Przesilenie zimowe dotyka osoby narażone na zmiany warunków pogodowych. W sytuacji, gdy objawy utrzymują zbyt długo skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. By uniknąć skutków przesilenia zimowego powinniśmy przebywać na świeżym powietrzu i dbać o kondycję fizyczną oraz psychiczną. Okres na przełomie jesieni i zimy jest czasem dużej liczby zachorowań, aby uniknąć chorób dopasujmy ubiór do panującej wówczas pogody.