Mapa burzowa Polski



Jeśli szukasz aktualnej mapy burzowej Polski to dobrze trafiłeś. Na mapie znajdziesz najnowsze informacje dotyczące wyładowań burzowych na terenie Polski. Dane prezentowane są za pomocą mapki burzowej w sposób prosty i czytelny.

Mapy burzowe jak używać?

Mapa burzowa Polski dostępna na stronie Gdzie jest Burza została zaprojektowana w taki sposób, aby każdy użytkownik szybko sprawdził kiedy może nadejść burza. Każdy z internautów chciałby korzystać z mapy burzowej, która jest szybka, czytelna i prosta w obsłudze. Nie musisz codziennie oglądać prognozy pogody w telewizji, aby zorientować się gdzie są burze. Mapa burzowa Europy jest dostosowana do urządzeń mobilnych, dzięki takiemu rozwiązaniu możesz mieć mapę burzową zawsze ze sobą w kieszeni. Jeśli włączyłeś już mapkę powinieneś sprawdzić, który obszar burzowy chciałbyś obserwować. Za pomocą przycisków „+” oraz „-„ możesz przybliżać lub oddalać mapę burzową. Legenda wskazuje czas od którego nastąpiło wyładowanie atmosferyczne. Kolor czerwony to najnowsze wyładowania, kolor brązowy to wyładowania najstarsze. Taki sposób wyświetlania umożliwia podążanie za frontem burzowym. Wystarczy spoglądać, w którym miejscu pojawia się najwięcej czerwonych oznaczeń.

Mapa burzowa dla Łowców Burz

Większość ludzi denerwuje się, gdy usłyszy grzmot lub zobaczy piorun. Każdy zastanawia się wówczas jaka jest mapa burzowa Polski, ponieważ trzeba się przygotować na nadejście burzy. Są jednak pasjonaci obserwacji wyładowań atmosferycznych, których nazywamy łowcami burz. Osoby te obserwują i badają zjawiska burzowe, które pojawiają się w Polsce. Każdy uderzenie pioruna jest dla nich wskazówką gdzie powinni poszukać nachodzącej burzy. Mapa burz dostępna na stronie ułatwia im to zadanie. Łowcy burz mogą z zapasem czasu śledzić gdzie pojawiają się burze i podążać za nimi. Przydatnym narzędziem w określaniu kierunku burz jest mapa wiatrów, która pozwala na jeszcze precyzyjniejsze badanie poruszania się burzy. Mapy burz powstają w oparciu o dane z kilku tysięcy radarów burzowych rozmieszczonych w Europie. W oparciu o zebrane dane możliwe jest opracowanie mapy burzowej Europy, która wyświetla w czasie rzeczywistym wyładowania z całego obszaru. Monitoring burz jest systemem w pełni automatycznym, dlatego jest szybki i nie potrzebuje czasu na analizowanie danych burzowych. Mapa burz może być wyświetlana na smartfonach, tabletach, notebookach. Jeśli chcesz dołączyć do społeczności łowców burz warto zarejestrować się na jednej z grup na portalach społecznościowych. Znajdziesz tam niezbędne informację w jaki sposób zapisać się do stowarzyszenia i rozpocząć przygodę z zainteresowaniem śledzenia burz na żywo. Możesz wesprzeć się danymi z mapy burzowej Polski, która dla Ciebie przygotowaliśmy.

Mapy burz  – aktualne mapy burzowe

Aktualne mapy burzowe Polski pozwalają na sprawdzenie gdzie w tym momencie znajduję się burza. Mapa burzowa Polski udostępnia śledzenie burzy na żywo na każdym urządzeniu z Internetem. Na mapie burz możemy sprawdzić przemieszczanie się burz nad naszym krajem. Obszary burzowe oznaczone są za pomocą kolorowych punktów. Czerwone to najnowsze wyładowania z ostatnich 15 minut, brązowe punkty to starsze z przed 2 godzin. Dzięki temu rozwiązaniu mapa burzowa Polski pozwala na śledzenie kierunku przesuwania się komórek burzowych. Mapy burz znajdujące się na stronie gwarantują dużą niezawodność i szybkość.

Mapy burzowe są aktualizowane na żywo. O pojawieniu się gwałtownych burz możemy mówić, gdy spełniony zostanie jeden z następujących czynników. W przypadku burzy pierwszego stopnia występują opady deszczu do 40 mm w okresie trwania burzy i porywy wiatru do 90 km/h. Możliwe wystąpienie gradu do 2 cm. Mogą wystąpić zakłócenia urządzeń elektrycznych, zagrożenia życia, zagrożenia pożarowe. Drugi stopień burzy charakteryzuje się opadami deszczu do 60 mm i porywami wiatru do 115 km/h. Możliwe uszkodzenia budynków, straty w uprawach rolnych, zagrożenie życia. Trzeci stopień burzy to porywy wiatry powyżej 115 km/h, powyżej 700 mm deszczu, grad wielkości ponad 5 cm. Podczas trwania burzy trzeciego stopnia występują duże zniszczenia drzew, zrywanie dachów, uszkodzenia budynków. Zalecamy najwyższą ostrożność i śledzenie komunikatów i mapy burz na żywo.

Mapy burz korzystają z danych radarów burzowych rozmieszczonych w wielu miastach Polski i Europy. Monitor burz pozwala na śledzenie opadów deszczu i wyładowań atmosferycznych w każdym miejscu, które wybierzesz. Intensywność burz określana jest w różnych kolorach – kolor czerwony to nowe wyładowania, brązowe najstarsze. Monitoring burz jest przydatnym narzędziem dla każdego kto chciałby być poinformowanym o bieżącej sytuacji pogodowej. Dane dostarczane przez wszystkie radary pozwalają na uzyskanie obrazu zbiorczego zjawisk burzowych.

Chmury burzowe nazywane są Cumulonimbusami. Są to gęste chmury rozbudowane pionowo na wysokości kilkunastu kilometrów, o gładkiej górnej powierzchni. Podstawa tego rodzaju chmur znajduje się na wysokości od 2 do 3 kilometrów, górna granica w strefie międzyzwrotnikowej może przekraczań nawet 20 kilometrów. W dolnej części składają się z kropel wody, a w górnej z kryształków lodu. W chmurach cumulonimbus występują bardzo silne prądy wznoszące i zstępujące. Prędkość prądów dochodzi do kilkudziesięciu metrów na sekundę. Chmury tego typu mogą być źródłem mocnych i gwałtownych opadów deszczu, gradu lub śniegu.

Mapa burzowa Polski – superkomórka burzowa i monitoring burz

Superkomórka burzowa jest ekstremalną formacją komórki burzowej. Może się utrzymywać przez mnóstwo godzin i przemieszczać się nad dużych odległościach (nawet kilkuset kilometrów). Cechą charakterystyczną superkomórki burzowej jest wirujący w jej obrębie słup powietrza (mezocyklon).

Z uwagi na stopień rozbudowy i ilość opadów wyróżniamy: superkomórki niskoopadowe, wysokopadowe i klasyczne.

Superkomórka niskopadowa – nie jest rozbudowana, w początkowej fazie rozwoju może przekształcić się w klasyczną lub wysokoopadową. Podczas występowania możliwy grad i wystąpienie trąby powietrznej.

Superkomórka klasyczna – tworzeniu tego typu superkomórki sprzyjają silne uskoki prędkości i kierunku wiatru. Występują duże opady deszczu i bardzo często towarzyszą jej silne trąby powietrzne. Warto wówczas korzystać z mapy burz.

Superkomórka wysokopadowa – powstaje w wyniku dużego zróżnicowania termodynamicznego powietrza i średnich pionowych uskoków wiatru. Cechuje się gwałtownymi, silnymi opadami deszczu wywołującymi powódź. Duża ilość wyładowań atmosferycznych, tworzą się trąby powietrzne jednak nie tak silne jak w przypadku superkomórki klasycznej.

Mapa burzowa Polska umożliwia prześledzenie jak tworzą się gwałtowne zjawiska i poinformowanie, gdy pojawi się zagrożenie w danym regionie. Jeśli nie masz dostępu do danych burzowych dla meteorologów sprawdź mapę burzową. Front burzy wielokomórkowej rozciąga się kilka kilometrów przed chmurą, występuje znaczący wzrost prędkości wiatru, ciśnienia atmosferycznego, obniżenie temperatury powietrza. Zjawiska powstawania superkomórki burzowej są bardzo niebezpieczne, warto śledzić mapy burzowe w Internecie. Monitoring burz gwarantuje lepsze przygotowanie się na wystąpienie zjawisk tego rodzaju.